Dogaja se
Predavanje ob svetovnem dnevu živali
Ob svetovnem dnevu živali, 4. oktobra 2024, smo v knjižnici pripravile poseben dogodek. Prisluhnili smo zanimivemu in poučnemu predavanju ge. Ane Vaupotič iz društva za opazovanje in proučevanje ptic (DOOPS), ki nam je predstavila Naravni rezervat Ormoške lagune.
Ormoške lagune so mokrišče na območju rečnega sistema reke Drave, ki se razprostirajo na 55 hektarjih površine. Sestavlja jih šest nekdanjih bazenov za odpadne vode Tovarne sladkorja Ormož. Danes je to območje naravni rezervat, ki ima velik nacionalni in mednarodni pomen.
Tam domujejo številne ogrožene vrste ptic, race, poniji, koze … Na območju se redno pojavljajo tudi vidre, velik doprinos k vzdrževanju nizke vegetacije v bazenih s plitvejšo vodo pa prispevajo vodni bivoli. S pašo pripomorejo k bujni rasti vegetacije. Po predavanju smo si o Ormoških lagunah ogledali tudi kratek film.
Bilo je zanimivo in poučno.
Mednarodni mesec šolskih knjižnic 2024
Mednarodno združenje šolskih knjižničarjev (IASL – International Association of School Librarianship http://www.iasl-online.org/ ) tudi letos vabi k praznovanju in promociji šolskih knjižnic s praznovanjem meseca šolskih knjižnic.
V slovenskem prostoru ga tradicionalno koordinira Sekcija za šolske knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije.
Letošnji slogan se glasi: Šolske knjižnice povezujejo skupnost.
Na Šolskem centru se bomo tudi letos pridružili praznovanju. Poudariti želimo pomen povezave med knjigami, branjem, šolskimi knjižnicami in o tem, da lahko skupaj soustvarjamo prijetno vzdušje v šolski knjižnici.
O dogodkih vas bomo obveščali sproti.
Prisrčno vabljeni v knjižnico.
Nacionalni mesec skupnega branja 2024
8. septembra, na mednarodni dan pismenosti, se je začela že sedma sezona projekta Nacionalni mesec skupnega branja (NMSB), ki bo trajal do 7. oktobra 2024 (do Tedna otroka).
Zaključek projekta Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granice
V četrtek, 30. maja 2024, smo z dijaki Strojne šole (2. A1 in 2. A2) zaključili mednarodni projekt Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granice.
Zaključno srečanje sta popestrili Jaminka Tihi-Stepanić, avtorica romana Poletje na jezeru Čiče, in Nika Susman, urednica založbe Miš, pri kateri je omenjeni roman izšel.
Jasminka Tihi-Stepanić je rojena v Veliki Gorici pri Zagrebu na Hrvaškem, kjer živi in dela. Je profesorica hrvaškega jezika in književnosti na OŠ v domačem kraju. Piše za otroke in mladino. V svojih romanih in zgodbah se ukvarja s sodobnimi temami in problemi, zato so njena dela zanimiva tako za mlajše kot starejše občinstvo.
Njen prvi roman Imaš fejs je leta 2011 dobil nagrado Mata Lovraka za najboljši roman za otroke in mladino na Hrvaškem. Za istoimensko radijsko igro je prejela posebno nagrado, ki jo podeljuje Mednarodna Zveza za mladinsko književnost IBBY.
Zaključek projektov Bralna skrinja, Rastem s knjigo in Menjam branje in sanje
V sredo, 24. aprila 2024, smo obeležili svetovni dan knjige (23. april), zaključili projekta Bralna skrinja in Rastem s knjigo ter podelili nagrade bralcem, ki so prebrali vsaj 4 knjige za Bralno skrinjo.
Obiskal nas je Vinko Möderndorfer, pesnik, pisatelj, dramatik ter filmski in gledališki režiser, ki piše drame, pesmi, novele, romane, TV in filmske scenarije. Do danes je zrežiral več kot sto gledaliških in opernih predstav.
Za svoja dela je prejel številne nagrade, med drugim tudi nagrado Prešernovega sklada, ki je pri nas najvišja nagrada za dosežke na področju umetnosti.
Dijaki Šolskega centra Ptuj so ga nekoliko bolje spoznali zaradi njegove pesniške zbirke Romeo in Julija iz sosednje ulice, o kateri je povedal veliko zanimivega. Prebral nam je nekaj pesmi in povedal, zakaj rad piše za najstnike. Svoje najljubše pesmi iz zbirke sta prebrala tudi Urban in Jan iz Strojne šole ter Xhenete iz ŠETK.
Program je povezoval Matic Samec, za glasbo pa so poskrbeli nadarjeni glasbeniki Strojne šole.
Na koncu je g. Vinko podelil nagrade bralcem, ki so osvojili Bralno skrinjo, in se z njimi tudi fotografiral.
Literarno druženje nam bo ostalo v lepem spominu.
25. marec – Dan evropskih avtorjev
Namen dogodka je praznovanje evropske književnosti in spodbujanje zanimanja za branje. Mlade generacije spodbuja k raziskovanju bogastva evropske književnosti. Spodbuja tudi jezikovno raznolikost v Evropi.
Dan evropskih avtorjev je potekal v vseh 40 državah programa EU Ustvarjalna Evropa v obliki različnih dogodkov.
Tudi na Šolskem centru smo ta dan obeležili. Naša “knjižna košara” je obiskala delavnice na Strojni šoli. Med praktičnim delom so si dijaki in profesorji privoščili petnajst minutni odmor za sprostitev in spoznavanje raznolikih evropskih avtorjev.
1. letniki ŠETK, smer tehnik oblikovanja, so spoznavanju evropskih avtorjev namenili celo šolsko uro. Najprej so si iz košare poiskali knjige, jih prelistali, nekaj prebrali in o prebranem zapisali pet povedi.
UNIOR kotiček, ki je postavljen pred knjižnico, smo obogatili s članki iz Štajerskega tednika, Ptujčana in tudi s članki iz strokovnih revij – Življenje in tehnika ter IRT3000.
Revije najdete v knjižnici.
Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granice
Projekt Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granice pod okriljem Sekcije za šolske knjižnice pri ZBDS poteka že 10 let. V preteklih letih je bil namenjen le osnovnim šolam, sedaj se projektu lahko pridružimo tudi srednje šole. Knjižnica ŠC Ptuj in Strojna šola smo se med prvimi srednjimi šolami odločili za sodelovanje prek meja.
Pri projektu gre za izmenjavo izkušenj partnerskih šol, ene slovenske in ene hrvaške, ki sodelujeta celo šolsko leto. Slovenski dijaki bodo brali književno delo hrvaškega avtorja, prevedeno v slovenščino, hrvaški dijaki pa obratno, književno delo slovenskega avtorja, prevedeno v hrvaščino.
Naša partnerska šola v meddržavnem projektu je Tehnička škola Čakovec.
CILJI PROJEKTA:
- spodbujanje in promocija branja,
- spoznavanje kulture sosednje države in širjenje naše slovenske kulture in običajev v sosednjo državo,
- navezovanje stikov z dijaki druge države,
- bogatenje besednega zaklada in spoznavanje hrvaškega jezika.
Verjamemo, da bomo navezali pristne stike s partnersko šolo, uspešno predstavili Šolski center Ptuj in Strojno šolo ter na zanimiv način predstavili prebrano knjigo
Vabljeni k sodelovanju!
Teden pisanja z roko 2024
Od 22. do 26. januarja je potekal Teden pisanja z roko. Osrednja tema je bila »Zapis časa o nas«.
Ambasadorji Tedna pisanja z roko 2024 so bili:
– Nik Škrlec, igralec in ustvarjalec,
– Iza Sia Login, podjetnica, svetovalka, mama mačka Toma in
– dr. Blaž Koritnik, nevrolog, tajnik društva Sinapsa.
Zakaj je pisanje z roko pomembno, je zapisal tudi Darjo Felda, minister za vzgojo in izobraževanje.
Pri projektu so sodelovali nekateri dijaki ERŠ, ŠETK in Strojne šole Ptuj.
Pri pisanju so se osredotočili na spomine in dogodke, ki so nas zgradili in oblikovali kot osebnost. Na različne načine so ustvarjali oz. zapisali spomine in spoznavali sebe in svoje bližnje.
Verjamemo, da bodo nastale knjižice čez nekaj mesecev ali let spet zanimivo branje. Vsi se namreč spreminjamo in z branjem teh zapisov bodo spomini oživeli in nas vrnili v spomine na leto 2024.
RAZSTAVA UNIOR IN ZVEZDNI KOTIČEK
Knjižničarke sodelujemo s strojniki pri pripravah na tekmovanje, ki ga organizira UNIOR.
Pripravile smo razstavo o razvoju uspešnega slovenskega podjetja.
Vabljeni k ogledu!
Z zvezdnim kotičkom pred knjižnico zaključujemo uspešno sodelovanje v projektu ESA.
MEDNARODNA IZMENJAVA KNJIŽNIH KAZALK – BOOKMARK EXCHANGE PROJECT
Letos smo se vključili v mednarodni projekt izmenjave knjižnih kazalk Bookmark Exchange Project, ki ga organizira IASL (International Assotiation of School Librarianship).
Projekt vključuje šole z vsega sveta in je preprost in zabaven način sklepanja novih prijateljstev s pomočjo šolskih knjižnic po vsem svetu.
Sodelovali so dijaki 1. d in nekateri dijaki 5. e Strojne šole ter nekatere dijakinje 3. aA ŠETK. Izdelati so morali različne knjižne kazalke, ki si jih bodo z dodeljeno šolo izmenjali po klasični pošti. Knjižne kazalke so okrasili z motivi, ki so povezani z njihovim šolanjem, nanje pa so zapisali tudi to, kaj jim branje pomeni.
Nastalo je veliko zanimivih kazalk, ki smo jih poslali partnerski šoli – St Monica’s College – v Avstralijo.
Dijaki so se razveselili knjižnih kazalk iz Avstralije.
Razstava o Ivanu Potrču in Branki Jurci
V letu 2024 bo minilo 110 let od rojstva njegove žene, pisateljice Branke Jurce.
V ta namen smo v knjižnici pripravile razstavo.
Razstava o
Matjažu Tomljetu
Vabljeni k ogledu!
Razstava
Vesolje v pesmih
Vabljeni k ogledu!
Razstava ob 20-letnici delovanja bibliobusa in otvoritev bralne značke
V petek, 13. oktobra 2023, smo v sodelovanju s Knjižnico Ivana Potrča Ptuj in go. Tjašo Mrgole Jukič v šolski knjižnici pripravili razstavo ob 20. obletnici uspešnega delovanja bibliobusa.
Ob tej priložnosti smo povezali več dogodkov: Mednarodni mesec šolskih knjižnic, začetek projekta Rastem s knjigo in začetek Bralne skrinje – branja za bralno značko, ki je namenjena dijakom in zaposlenim.
Ga. Tjaša Mrgole Jukič je bila profesorica na Šolskem centru Ptuj, arhivistka, višja bibliotekarka, direktorica Knjižnice Ivana Potrča Ptuj in zunanja sodelavka Radia Ptuj … Ima velike zasluge za nakup bibliobusa in vzpostavitev mreže več kot petdesetih postajališč. Ob 20-letnici uspešnega delovanja bibliobusa je nastala razstava, ki je sedaj na ogled v naši knjižnici.
V petek nas je popeljala skozi slikovito zgodovino potujočih knjižnic v svetu in pri nas. Bilo je zanimivo in poučno.
Prireditve sta se udeležili ravnateljica Strojne šole Anja Jesenek Grašič in direktorica KIP Milena Doberšek.
Program je povezoval dijak Vid Trafela, za zabavni del pa sta poskrbela Jaka Šacer in Gal Osterc.
Razstava bo na ogled do konca novembra.
Vabljeni!
Medgeneracijsko branje in povezovanje
V sklopu Mednarodnega meseca šolskih knjižnic so nas v torek, 10. oktobra 2023, obiskali otroci iz Vrtca Ptuj.
Spoznavali so knjižnico in knjige ter prisluhnili pravljici, ki jo je prebrala dijakinja ŠETK Stella Golčar. Z velikim zanimanjem so občudovali poučen ESA kotiček pred vhodom v knjižnico. Pobarvali so golobe miru in tako dopolnili razstavo o mednarodnem dnevu miru. Na koncu so se posladkali z odličnimi jabolčnim krhlji, ki jih je prispevala ŠETK.
Imeli smo se zelo lepo.
Razstava ob 20. obletnici uspešnega delovanja bibliobusa in otvoritev bralne skrinje
Uradno vabilo
Mednarodni mesec šolskih knjižnic
Oktober 2023
Mednarodno združenje šolskih knjižničarjev (IASL – International Association of School Librarianship) tudi letos vabi k praznovanju in promociji šolskih knjižnic.
Letošnji slogan se glasi:
Šolska knjižnica:
moj srečni kraj,
kjer ustvarjalnosti in domišljiji ni meja.
Letos vas vabimo k praznovanju z zavedanjem o povezavi med knjigami, branjem, šolskimi knjižnicami in o tem, da lahko skupaj soustvarjamo prijetno vzdušje v šolski knjižnici.
Oktobra praznujejo šolske knjižnice po vsem svetu in tudi na naši šoli je tako. Organizirali bomo dejavnosti, s katerimi bomo promovirali delo šolske knjižnice in spodbujali veselje do branja.
Začeli bomo z aktivnostmi v okviru projekta Rastem s knjigo, pričeli bomo z branjem za Bralno skrinjo, s Splošno knjižnico Ivana Potrča Ptuj bomo organizirali razstavo ob 20. obletnici delovanja potujoče knjižnice bibliobus, medgeneracijsko se bomo povezali z Vrtcem Ptuj, izdelovali bomo knjižne kazalke …
O vseh dogodkih vas bomo obveščali sproti.
Vabljeni v knjižnico.
Zbogom, orožje in Pozdrav ptic miru
Od 23. septembra do 7. oktobra 2023 že tradicionalno potekajo 33. Dnevi evropske in kulturne dediščine ter 11. Teden kulturne dediščine. Letos se bodo različne prireditve in dogodki zvrstili pod geslom Redka in dragocena znanja, spretnosti in poklici.
V sklopu omenjenih projektov in ob svetovnem dnevu miru sta profesorja Janja Šterbal Vindiš in Nejc Lazar v sodelovanju s Pokrajinskim muzejem Ptuj-Ormož pripravila razstavi Zbogom, orožje, tvoje mesto je v muzeju, in Pozdrav ptic miru. Ob tej priložnosti smo knjižničarke pripravile razstavo knjig na to tematiko.
Kustosinji Metka Stergar in Sandra Janžekovič sta za dijake Strojne šole pripravili zanimivo interaktivno učno uro, ki je potekala v knjižnici.
Razstavi sta v knjižnici na voljo za ogled še do konca meseca oktobra, in sicer od 7. do 14. ure.
Nacionalni mesec skupnega branja 2023
V okviru projekta Nacionalni mesec skupnega branja, ki poteka med 8. septembrom (mednarodni dan pismenosti) in 8. oktobrom (do zaključka Tedna otroka®), smo v šolski knjižnici in na hodniku Šolskega centra uredili tri kotičke za sprostitev »Cozy Corner«.
»Cozy Corner« je idealen prostor za pobeg od šolskega vrveža, za umiritev in sprostitev, za branje in učenje ali samo za klepet s prijateljem. Je prostor, kjer najdete svoj mir in preberete kaj zanimivega.
Knjige in revije, ki so v kotičku, lahko odnesete domov.
Vabimo vas, da ga obiščete. 😊
V knjižnici ŠC Ptuj je bila v šolskem letu 2022/23 na ogled razstava ob 80. letnici rojstva Toneta Kuntnerja.
DRUŽINA
Družina smo: druži nas ista kri,
družijo iste skrivnostne vezi,
ki jih nihče ne more izničiti,
ne pretrgati, ne zatajiti.
Družina, iz iste hiše doma,
družina, ko sedamo k skupni mizi,
ko ždimo vsak v svojem hišnem kotu,
ko smo na poti po širnih cestah,
ali ko se razselimo po svetu.
Vsi smo eden drugemu luč.
In če le ena od njih ugasne,
ugasne cele družine luč.
Tone Kuntner